Co to jest niedoczynność tarczycy?
Co to jest niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy to choroba w której tarczyca nie jest w stanie produkować i wydzielać hormonów tarczycy. W wyniku przewlekłego zapalenia tarczycy typu Hashimoto, gruczoł tarczycy zmienia swoją objętość i traci możliwość produkcji i wydzielania wystarczających ilości hormonów T4 i T3, potrzebnych do pobudzania metabolizmu i regulowania temperatury ciała.
Dlaczego chorujemy na niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy jest to choroba powstająca najczęściej w wyniku stanu zapalnego tarczycy Hashimoto lub w stanach nierównowagi układu podwzgórze – przysadka mózgowa.
Niedoczynność tarczycy to choroba, która w większym stopniu dotyczy kobiet niż mężczyzn. Jej wykrycie we wczesnym stadium może być wyleczalne, lub wymagać bardzo niskiej dawki syntetycznych hormonów. Niedoczynność tarczycy o podłożu Hashimoto, może być chorobą nieuleczalną i wymagać dożywotniej suplementacji hormonów.
Co to jest tarczyca i choroba Hashimoto czytaj więcej tutaj.
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
Objawy niedoczynności tarczycy dotyczą całego organizmu, począwszy od wypadających włosów, pocenia się, bóli stawów do nastroju i depresji. Niedoczynność tarczycy powoduje wyhamowanie i spowolnienie pracy organizmu. Głównym objawem problemów z tarczycą jest spowolnienie metabolizmu i zmniejszona tolerancja na zimno.
Typowe objawy niedoczynności tarczycy:
- senność w ciagu dnia, bezsenność w nocy,
- pocenie się, opuchnięcia twarzy, powiek, nalana twarz,
- wypadanie włosów, sucha skóra, szorstkie łokcie, łamliwość paznokci,
- brak koncentracji, mgła mózgowa, problemy z pamięcią,
- nadwaga, otyłość, przybieranie na wadze pomino diety odchudzającej,
- zaparcia, nietolerancje pokarmowe, problemy trawienne,
- obfite i bolesne miesiączki, zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- problemy z zajściem w ciąże, wahania hormonalne,
- odczuwanie chłodu.
Niedoczynność tarczycy u każdego człowieka może objawiać się inaczej. Otyłość, bezsenność czy problemy z zajściem w ciążę są typowe dla większości chorych. W przypadku pojawienia się wątpliwości warto wykonać profilaktyczne badania krwi.
Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy diagnozuje się poprzez badanie hormonów tarczycy we krwi. Podstawowy panel badań tarczycowych obejmuje badanie TSH, T4 i T3. Lekarz internista może zlecić wykonanie badania tylko hormonu TSH. W przypadku wyniku powyżej normy (często już powyżej 1) mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Wynik TSH poniżej normy może oznaczać nadczynność tarczycy.
Jaki lekarz zajmuje się chorobami tarczycy?
Diagnozą i leczeniem niedoczynności tarczycy zajmuje się lekarz endokrynolog. Podstawowe badania w diagnostyce chorób tarczycy to badanie hormonów tarczycy TSH, T4 i T3 we krwi, oraz USG i biopsja tarczycy.
Osoby, które w rodzinie miały przypadki chorób tarczycy powinny wykonywać badanie TSH kontrolnie, gdyż ryzyko rozwinięcia się choroby jest większe. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba autoimmunologicza Hashimoto. Wysoki wynik hormonu TSH we krwi, jest podstawą do zbadania przeciwciał przeciwko tarczycy aTPO, które mogą wskazać na istnienie zapalenia tarczycy Hashimoto.
Jak leczyć niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy jest leczona poprzez suplementację hormonów tarczycy. Suplementacja hormonów tarczycy dostarcza odpowiednich ilości hormonów, potrzebnych organizmowi do procesów metabolicznych i termicznych. W miarę postępowania zapalenia tarczycy, dawka suplementowanych hormonów rośnie. W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie gruczołu tarczycy. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy bardzo często muszą suplementować hormony tarczycy do końca życia, przyjmując tabletkę każdego dnia rano.
Jak leczyć niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy nie jest leczona farmakologicznie. Jedyną i najlepszą formą wsparcia organizmu w chorobie jest codzienna suplementacja syntetycznymi hormonami tarczycy T4 w postaci tabletek. Suplementacja hormonów tarczycy jest konieczna dla prawidłowego działania organizmu.
Najbardziej popularną formą suplementacji w chorobie tarczycy jest lek Letrox lub Euthyrox (laktoza). Ważne dla zdrowia chorego jest przyjmowanie leków w składzie których, nie znajduje się gluten lub laktoza. Optymalny wynik TSH po suplementacji powinien utrzymać się na poziomie 1. Podczas choroby wykonywane są regularne badania poziomu TSH i T4 około co 3 miesiące w okresie ustalania dawki suplementu, następnie co 6 do 12 miesięcy w okresie stabilizacji, oraz USG tarczycy co 12 miesięcy by ocenić wielkość i strukturę gruczołu.
Jaką dietę stosować w niedoczynności tarczycy?
Niedoczynność tarczycy spowodowana chorobą Hashimoto powinna być wspierana dietą, która ma na celu wyciszenie układu odpornościowego. Dieta powinna spowolnić lub zahamować postępowanie choroby Hashimoto. Dzięki temu tarczyca przestanie być niszczona lub proces ten będzie przebiegał znacznie wolnej. Dzięki odpowiedniej diecie wydłużona zostaje żywotność gruczołu tarczycy.
Dieta w niedoczynności tarczycy powinna być dietą stosowaną w chorobie Hashimoto.
Polecane diety w chorobie Hashimoto – czytaj więcej tutaj.
ZOBACZ INNE WPISY Z KATEGORII ZDROWIE:
Co to jest Hashimoto?
Jaka dieta jest polecana w chorobie Hashimoto?
Przewodnik po dietach polecanych w leczeniu Hashimoto.
Przewodnik po produktach polecanych w chorobie Hashimoto.
Dieta elementarna.
Dieta eliminacyjna.
Protokół autoimmunologiczny.
Suplementy diety w Hashimoto.
Zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim – SIBO.